Miedź

Miedź

Miedź jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych spośród metali. O ile inne pierwiastki z tej grupy mogą budzić wątpliwości, w tym przypadku można śmiało stwierdzić, że trudno pomylić tę charakterystyczną, brunatno czerwoną barwę z czymkolwiek innym.

Nie bez powodu kolorystykę niektórych przedmiotów czy włosów określamy mianem miedzianej. Tymczasem jednak o miedzi warto wiedzieć odrobinę więcej, niż tylko to, jak wygląda.

Nazwa tego surowca mineralnego wywodzi się od łacińskiego słowa „cuprum”. W tym oraz wielu innych języka (w tym również w angielskim) oznacza ona Cypr, czyli miejsce, gdzie wydobywano ten interesujący metal już w starożytności.

Może to również w prosty sposób wyjaśniać, dlaczego w układzie okresowym miedź oznacza się za pomocą symbolu „Cu”. Nie sposób umniejszyć roli, jaką miedź odegrała w rozwoju ludzkiej cywilizacji.

To właśnie jednemu ze stopów miedzi swoją nazwę zawdzięcza powszechnie znana epoka brązu. Miedź jednak nie traci na znaczeniu również dziś.

Niemal sześćdziesiąt procent wydobywanej miedzi znajduje zastosowanie w produkcji przewodów elektrycznych. Mniejszą jej część wykorzystuje się do pokryć dachów, wykonywania maszyn przemysłowych i instalacji wodociągowych.